Blog poświęcony historii, ciekawostkom, obiektom zabytkowym oraz atrakcjom miasteczka- Kleszczele. Powstał przy realizacji operacji: "Kleszczele- królewskie miasto na kresach. Utworzenie pieszego szlaku turystycznego" w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego PROW na lata 2007- 2013. Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem Bloga zapraszamy.
czwartek, 24 października 2013
Cerkiew prawosławna p.w. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny
Cerkiew została zbudowana w 1877 r., w stylu typowym dla dziewiętnastowiecznej architektury rosyjsko-bizantyjskiej przez grupę majstrów z centralnej Rosji. Do jej budowy użyto cegieł wypalonych w uroczysku Hłuboczok, gdzie urządzono prowizoryczną cegielnię. Kamienie niezbędne do utwardzenia fundamentów i budowy ogrodzenia zebrano na okolicznych polach, głównie w okolicach wsi Dobrowoda. Podczas II wojny światowej cerkiew została poważnie uszkodzona. W wyniku działań wojennych dach i wyposażenie wnętrza uległy niemal całkowitemu spaleniu. Odbudowano ją w 1949 roku.
Na szczególną uwagę zasługuje ikona św. Mikołaja Cudotwórcy, która ocalała podczas działań wojennych, namalowana przez nieznanego mistrza w XVI w. Jest to niewątpliwie jedna z najstarszych ikon znajdujących się na całym Podlasiu. Cerkiew jest najwyższą budowlą w miasteczku.W każdą niedzielę można uczestniczyć w św. Liturgii odprawianej w języku starocerkiewnosłowiańskim.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz